Teknoloji Bağımlılığı Konferansı

Teknoloji Bağımlılığı Konferansı

Teknoloji Bağımlılığı

 

Bilim ve Teknoloji asrımızda son sürat ilerliyor. Televizyon-Bilgisayar –İnternet derken günümüz insanları akıllı telefonların esiri oldu. Asrımızın bu yeni hastalığı Veba gibi batıdan doğuya bütün toplumları sardı. Birçok kişiyi bağımlı yaptı. Şimdi bütün ülkeler bu teknoloji bağımlılığı ile mücadeleye başladı. Kütahya Yeşilay şubesi olarak Yeşilay’ın kuruluş yıldönümü nedeniyle Ortaokul, Lise ve DPÜ Eğitim Fakültesinde gençleri bilgilendirmek için çeşitli sunumlar yapıyoruz. Onlara slaytlar ve videolar göstererek teknoloji bağımlılığına karşı uyarıyoruz.

 

Bu konuda en büyük görev anne balara düşüyor. Aile akşam bir araya gelince ortak alanlarda birlikte olmalı, konuşmalı, sohbet etmeli, kitap okumalı ve tartışmalı. Herkes odasına bilgisayarının, cep telefonunun veya televizyonun başına geçmemeli Sonra gençler teknoloji bağımlısı olunca da şikayet ediyoruz. ABD de Slikon vadisinde teknoloji üreten insanlar çocuklarsına 16 yaşına kadar cep telefonu/internet almıyorlar. Ama bizde küçük çocuklara bile karne hediyesi olarak hemen bir cep telefonu alıyoruz.

 

Peki ne kadar kullanabiliriz? 0-2 yaş arası çocukların eline kesinlikle telefon verilmemeli çünkü beyinlerini etkiler.3-6 Yaş arası günde en çok 30 dk, İlköğretimde 45 dk, Ortaöğretimde 1 saat bilgisayar/internet  kullanabilirler.

 

İnternet bağımlılığı sebebiyle Asya ülkelerinde, Çin’de bağımlılıktan kurtarmak için özel hastaneler, askeri kamplar kurarak tedaviye çalışıyorlar. Yarın çok geç olmadan bugünden ne yapacaksak anne baba olarak, devlet olarak yapmalıyız ki asrın vebasından gençleri kurtaralım.

Son Güncelleme Tarihi: 22 Mart 2019, Cuma