Fakültemiz Tarafından İstiklal Marşı Okuma Yarışması Düzenlendi

Fakültemiz Tarafından İstiklal Marşı Okuma Yarışması Düzenlendi

İstiklal Marşı Okuma Yarışması Düzenlendi

Fakültemiz ile Kütahya İl Milli Eğitim Müdürlüğünün ortaklaşa düzenlediği, 21 farklı ortaokuldan, 21 öğrencinin katıldığı İstiklâl Marşı Okuma Yarışması çevrim içi olarak yapıldı.

Üniversitemiz ile Kütahya İl Milli Eğitim Müdürlüğünün İstiklâl Marşı Yılı sebebiyle ortaklaşa düzenlediği İstiklal Marşı Okuma Yarışması çevrim içi olarak gerçekleştirildi.

Yarışmaya Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Kâzım Uysal, Eğitim Fakültesi Dekanımız Prof. Dr. İrfan Terzi, Dekan Yardımcımız Prof. Dr. Fulya Topçuoğlu Ünal, Kütahya İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Başyiğit'in yanı sıra çok sayıda personel katıldı.

Prof. Dr. Fulya Topçuoğlu Ünal yaptığı açılış konuşmasında şunları söyledi:

İstiklâl Marşı’nın kabulünün 100. yıldönümüne ithafen çevrim içi olarak düzenlediğimiz İstiklâl Marşı Okuma Yarışmasına hepiniz hoş geldiniz. Bugün burada olmak bizler için çok anlamlı. Öğretmen ve öğrencilerimizle birlikte güzel işlere imza atmak bizleri çok mutlu ediyor. Bugün ise özel bir gün. Milletimizin en zor şartlar altında bulunduğu dönemde kaleme alınan İstiklâl Marşımız bağımsızlığımızın, geleceğimizin, milletimizin azim ve kararlılığının sembolü bugün tam 100 yaşında. Bütün yarışmacılara böylesi anlamlı bir günde katılım sağladıkları için hepsine teşekkür ediyorum.

Hasan Başyiğit ise düşüncelerini "Hepinizi saygı ve sevgiyle selamlıyorum. İstiklâl Marşımızın 100. yılında böyle bir etkinliğe ortak olmak ve katılmak bizleri mutlu ediyor. Çocuklarımız ilerde hayatlarının unutulmaz bir anısını yaşayacaklar. Etkinlikte emeği geçen herkese teşekkür ediyorum" diyerek ifade etti.

İSTİKLAL MARŞIMIZIN YAZILMASININ AMACI, GAYESİ VE DURUMU ÇOK ÖNEMLİDİR

Prof. Dr. İrfan Terzi ise etkinlikle ilgili şunları söyledi:

Burada İstiklal Marşımız ile ilgili yarışma düzenlemeye karar verdik. İstiklâl Marşının yazılmasının amacı, gayesi ve durumu çok önemlidir. 23 Nisan 1920’de meclis kurulduğunda bazı bölgelerimiz işgal altındaydı. O dönemde ülkemizde toparlanma, ordu kurulması için bir aşka şevke ihtiyaç vardı. Bunun için de bir İstiklâl Marşı yazılması gerekiyordu. İlk yazımdan sonra yarışmaya Mehmet Akif Ersoy katılmamıştı. Çünkü niye, ödüllü olduğu için. Mehmet Akif Ersoy parayla İstiklâl Marşı yazılmaz demişti. Daha sonra ikna edilmesi ile aldığı ödülü de ordumuza bağışlayacağını kabul etmek şartıyla İstiklâl Marşını yazdığını görüyoruz. Mehmet Akif Ersoy, “Bir daha Allah bu millete İstiklâl Marşı yazdırmasın” diyor. Bizim için Mehmet Akif ve İstiklâl Marşı çok önemli. Yarışmacı öğrencilerimize başarılar diliyorum. Etkinlikte emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyorum.

İSTİKLÂL MARŞI VATANIMIZIN, MİLLETİMİZİN ve KURTULUŞ MÜCADELEMİZİN SESİDİR

Etkinlik kapsamında katılımcılara hitap eden Rektörümüz Prof. Dr. Kâzım Uysal ise şu ifadeleri kullandı:

Herkese en kalbi duygularla selamlarımı sevgilerimi gönderiyorum. Böyle bir etkinliği düzenledikleri için Eğitim Fakültesine, iş birliği içinde olduğumuz İl Milli Eğitim Müdürlüğüne, yarışmaya katılan öğrencilerimize ve okul idaresine teşekkür ediyorum. 2021 yılı İstiklâl Marşı yılı. İnşallah bu yılı İstiklâl Marşımıza uygun, yazarı Mehmet Akif'e uygun bir şekilde yaşarız ve onu yad ederiz diye ümit ediyorum. Bu etkinliği çok anlamlı buluyorum. İstiklâl Marşı vatanımızın, milletimizin sesidir. Kurtuluş Savaşı mücadelemizin sesidir. Türk milletinin ruhudur İstiklâl Marşı. Her bir kıtası, her bir dizesi, her bir sözcüğü saatlerce konuşulabilecek kadar, kitaplar yazılabilecek kadar derin ve mana yüklüdür. İstiklâl Marşımızın ilk kelimesi Korkma ile başlamaktadır. Sanki milletimizin temel vasıflarından birisini zikreder. Bu korkusuzluk, bu cesaret ruhuna işlemiştir. Yakın geçmişte 15 Temmuz, milletimizin, gençlerimizin ne kadar korkusuz olduğunun tescilidir, ifadesidir. En son Gara operasyonu, şehitlerimize bu vesileyle rahmet diliyorum. Askerimizin ne kadar korkusuz olduğunun örnekleridir. Çanakkale öyledir, Dumlupınar öyledir. Milli şairimizi, Mehmet Akif’i rahmetle yâd ediyorum. O bu millete çok büyük hizmetler etti.  Yarışmada tüm öğrencilere başarılar diliyorum.

Yarışmada İlk Üçe Giren Öğrenciler

  • 1. Fatmagül Güner - Şehit Uzman Çavuş Hasan Kahraman Ortaokulu
  • 2. Mustafa Muaz Dengeşik - Linyit Ortaokulu
  • 3. Hazal Kolay - Mimar Sinan Ortaokulu

Juri Özel Mansiyon Ödülü Kazanan Öğrenciler

  • 1. Hira Atış - Fevzi Çakmak Ortaokulu
  • 2. İshak Kocakaplan - Çinikent Özel Eğitim Ortaokulu

 

Son Güncelleme Tarihi: 24 Kasım 2021, Çarşamba